Preloader

Studentų susidomėjimas valstybės remiama paskola nedidelis – reikalingi pokyčiai

Kaip ir kasmet Valstybinis studijų fondas (VSF) paskelbė apie prašymų valstybės remiamoms paskoloms gauti teikimo pradžią. Iki rugsėjo 20 d. galima pateikti prašymą internetu, tačiau tik maždaug 6 proc. Lietuvos studentų ryžtasi imti paskolą. Lietuvos studentų sąjungos (LSS) teigimu, šis paramos mechanizmas veiktų efektyviau, jei būtų užtikrintos lankstesnės paskolos grąžinimo sąlygos.
Valstybės remiama paskola patraukli tik maždaug 6 proc. studentų

Šiuo metu studentai gali pasiimti trijų tipų paskolas: studijų kainai sumokėti, gyvenimo išlaidoms ir dalinėms studijoms (išvykstant studijuoti į užsienį). Paskolos grąžinimas pradedamas praėjus 12 mėnesių nuo paskolos sutartyje nurodytos pradinės studijų pabaigos datos arba studijų nutraukimo datos.

2021 m. LSS atlikta Studentų studijų ir darbo derinimo analizė“ parodė, kad ketvirtadalis studentų pasinaudotų galimybe gauti valstybes remiamas paskolas, jei grąžinimo momentas būtų susietas su pajamomis. 

„Kadangi pradėti paskolos grąžinimą reikia pakankamai greitai, natūralu, kad kyla abejonių, ar baigus studijas per metus pavyks įsitvirtinti darbo rinkoje ir atsidėti lėšų paskolos grąžinimui. Tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl tik maždaug 6 proc. studentų (2019 m. STRATA duomenys) pasinaudoja galimybe skolintis iš bankų lengvatinėmis sąlygomis su valstybės garantija“, – mano LSS Socialinių ir akademinių reikalų vadovas Paulius Kučas.

Jis primena, kad paskolos grąžinimo atidėjimas galimas tik tuo atveju, jei sutinka kredito įstaiga arba šeimos pajamos per mėnesį vienam šeimos nariui pastaruosius 6 mėnesius buvo ne daugiau kaip 50 procentų didesnės už valstybės remiamų pajamų dydį. 

Išeitis – susieti paskolos grąžinimą su asmens pajamomis

P. Kučo nuomone, padidinus paskolų sistemos prieinamumą pagerėtų ir studentų finansinė padėtis, dėl to jie galėtų žymiai daugiau laiko skirti studijoms, o ne darbui.

Tiek seniau, tiek ir dabar LSS siekia valstybės remiamų paskolų sąlygų ir prieinamumo gerinimo. Vienas iš pagrindinių LSS pasiūlymų yra susieti faktinį paskolos grąžinimą su vidutinėmis asmens pajamomis. Tai reiškia, kad paskolos grąžinimas prasidėtų tik tada, kai tam tikrą laikotarpį gaunamas darbo užmokestis siektų vidutinį šalies atlyginimą.

Jis prideda, kad paskolų grąžinimo momentas galėtų siekti 25 metus po studijų pabaigos, kas leistų studentams drąsiau rinktis paskolas. 

Studijų metu palūkanas galėtų apmokėti valstybė

P. Kučas pastebi, kad studentams trūksta informacijos apie papildomas paskolų gavimo lengvatas.

„Dabar teikiant prašymą studentai turi pažymėti, ar nori, kad studijų metu paskolos palūkanos būtų apmokamos valstybės. Dažnai nutinka taip, kad studentai nepasirenka tokio varianto jo nesuprasdami, todėl LSS siūlo, kad palūkanas studijų metu valstybė apmokėtų automatiškai.“

Metų pradžioje LR Seimui buvo pateiktas įstatymo projektas dėl paskolų grąžinimo lengvatų. Jame numatyta, kad valstybės remiamų paskolų studijų kainai sumokėti palūkanos, kurios yra priskaičiuojamos studijų metais ir per penkerius metus po studijų pabaigos, būtų visiškai kompensuojamos paskolų gavėjams Vyriausybės nustatyta tvarka.

LSS sutinka, kad toks sprendimas yra svarbus, tačiau skatina į problemą pažiūrėti plačiau – įtraukti pasiūlymą paskolos grąžinimo momentą susieti su asmens pajamomis.

P. Kučas atkreipia dėmesį, kad tam tikros lengvatos yra taikomos jau dabar – studentai, turintys 45 proc. arba mažesnį darbingumą gali visiškai arba dalinai būti atleisti nuo valstybės remiamos paskolos grąžinimo. Paskolą pasiimti gali ir užsieniečiai, studijuojantys Lietuvoje.

Paskolą išduoda tik vienas bankas

„Paskolų administravimo perdavimas bankui užtikrino, kad paskolas faktiškai gautų visi norintys (anksčiau paskolas išduodavo VSF), tačiau reikėtų svarstyti galimybę pritraukti daugiau nei vieną banką, kad konkurencija sukurtų palankesnes paskolos sąlygas studentams.“ 

Nuo 2020 m. valstybės remiamų paskolų norma padidėjo 0,8 proc.