Preloader

Studentų patirtis: „Erasmus+“ mainai pandemijos metu

Praėjusių metų lapkričio mėnesį Lietuvos studentų sąjunga (LSS) vykdė Erasmus+ mobilumo tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad 50 proc. apklaustų studentų negalėjo išvykti studijuoti į kitą šalį dėl pandemijos sukeltų pasekmių. Vis dėlto, daliai studentų pavyko pasinaudoti proga dalyvauti Erasmus+“ mainuose. Lenkijoje, Turkijoje ir Čekijoje studijavusios studentės pasakoja, kad dėl pandemijos kilo tam tikrų iššūkių, tačiau jie nesutrukdė įgyti naudingos ir įdomios patirties.

 

Aplinkos pakeitimas naudingas psichologinei būklei

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos grafinio dizaino studentė Vaiva Stankevičiūtė šiuo metu studijuoja Gdansko dailės akademijoje, Lenkijoje. Išvykti ji nusprendė todėl, kad norėjo pabėgti nuo sėdėjimo namuose per karantiną: „Labai džiaugiuosi, kad išvažiavau, nes pakeitus aplinką pagerėjo mano psichologinė būklė: kitas miestas, nauji žmonės tikrai padeda pasijusti geriau šiuo sudėtingu pandemijos laikotarpiu“, – apie studijų užsienyje privalumus kalba mergina.

Vaiva pasakoja, kad dauguma paskaitų vyksta mišriu būdu: „Gdanske turiu galimybę lavinti įgūdžius grafikos, fotografijos, iliustravimo studijose. Tai yra lyg atgaiva, nes kai studijuoji meną, ypač svarbu turėti reikalingus įrankius, sulaukti tiesioginės dėstytojo pagalbos.

 

Iššūkius kėlė ne tik pandemija

Klaipėdos valstybinėje kolegijoje kineziterapiją studijuojanti Simona Vaičiulytė Erasmus+“ mainuose dalyvavo praėjusiais metais. Mergina rudens semestrą praleido Turkijoje, Izmir Katip Çelebi universitete. Simona pasakoja, kad išvažiavo, nes norėjo pažinti pasaulį ir kitokią kultūrą: „Man buvo įdomu pamatyti, kaip gyvenimas pandemijos sąlygomis atrodo kitoje šalyje. Turkijoje nebuvo tokių griežtų apribojimų kaip Lietuvoje ir veiklomis užsiimti buvo galima daug laisviau.“

Mergina prisimena, kad studijuojant iššūkių sukėlė ne tik pandemija: „Vyko mažai paskaitų, nes tik nedidelė dalis dėstytojų mokėjo anglų kalbą, todėl nemažą dalį studijų dalykų turėjau atsiskaityti grįžusi į Lietuvą“, – kliūtis, su kuriomis teko susidurti dalyvaujant mainų programoje, vardija ji.

 

Apribojimai netrukdo pažinti šalį ir žmones

Lietuvos sporto universitete pratimus, mitybą ir streso valdymą studijuojanti Teresė Demskytė šiuo metu yra Čekijoje, Masaryk universitete. Mergina pasakoja, kad praėjusių metų rudens semestrui planavo išvykti į Graikiją, tačiau kelionę teko atšaukti dėl pandemijos. „Radusi galimybę vykti į Čekiją, nusprendžiau pabandyti, kadangi tai galėjo būti mano pirma ir paskutinė galimybė sudalyvauti Erasmus+“ mainuose“, – patirtimi dalinasi Teresė. Ji atskleidžia, kad dėl pandemijos, norint atvykti į šalį, reikalavimų buvo daugiau nei įprastai. 

Studijų procesas visą semestrą vyko nuotoliniu būdu: „Prieš vykdama žinojau, kad tikėtina, jog paskaitos vyks nuotoliniu būdu, tačiau tokia pati situacija buvo ir Lietuvoje. Labai teigiamai nustebino tai, kad universitetas po pirmos COVID-19 bangos turėjo aiškią sistemą, kaip organizuoti studijas: tiek dėstytojai, tiek studentai užsiėmimuose dalyvavo įsijungę kameras, prie ko aš nebuvau pratusi savo universitete.“

Studentė mano, kad apribojimai netrukdo susipažinti su šalių kultūra ir žmonėmis: „Kadangi pirmą mėnesį daugiausia laiko praleidau bendrabutyje ir negalėjau daug keliauti, turėjau progą užmegzti stiprias draugystes, nes gyvenu bendrabutyje su beveik 150 studentų.“ Teresė įsitikinusi, kad turint noro galima turiningai praleisti laiką net ir galiojant tam tikriems ribojimams.

 

Svarbiausia – studentų saugumas

LSS projektų ir tarptautinių ryšių vadovas Paulius Vaitiekus atkreipia dėmesį, kad mobilumas nuotoliniu būdu negali būti pamaina fiziniam mobilumui, tačiau visų svarbiausia – užtikrinti studentų saugumą. Jis pažymi, kad tam, jog galėtume studentams suteikti galimybę saugiai dalyvauti kokybės kriterijus atitinkančioje mainų programoje, svarbu bendros pastangos.

„Gegužės mėnesio pradžioje vykusiame Europos studentų sąjungos Valdybos susitikime buvo priimta pozicija, kurioje nurodoma, kad patirtis, kurią suteikia fizinis mobilumas, negali būti prilyginama patirčiai, gaunamai nuotoliniu būdu, todėl turime dėti pastangas užtikrinti saugią ir kokybišką studentų mobilumo programą“, – situaciją komentuoja Paulius.