Preloader

Prasidėjus pirmam stojimo į aukštąsias mokyklas etapui, būsimi studentai priversti susimąstyti, ar studijos Lietuvoje yra teisingas pasirinkimas

Lietuvos studentų sąjunga (LSS) nepritaria  „tvarkiečių“ siūlymui versti studentus, studijavusius už valstybės lėšas, atidirbti Lietuvoje ne mažiau kaip 3 metus per 10 metų laikotarpį, o atsisakantiems grąžinti už studijas sumokėtas lėšas.

LSS prieštarauja tam ir mano, kad tai yra asmens mobilumo ribojimas. Taip pat studentams kyla klausimas – kokią problemą bandoma išspręsti? Studentų motyvaciją baigus studijas dirbti Lietuvoje? Toks siūlymas nėra išeitis šiai problemai spręsti ilgalaikėje perspektyvoje. Geriausiu atveju, ši priemonė padėtų ją spręsti laikinam, prievolės trukmę atitinkančiam, trijų ar keturių metų laikotarpiui, o vertinant ilgalaikėje perspektyvoje, tai sąlygotų nuolatinį nepastovumą bei lėšų, skirtų specialistų apmokymui darbo vietoje, švaistymą.

Taip pat, kaip teigia LSS atstovai, didėja tikimybė, kad atsiradus tokiai prievolei, būsimi studentai mieliau rinktųsi studijas užsienyje, kur nėra taikomos tokios prievolės bei pagal Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją yra užtikrintos galimybės laisvai rinktis darbą. Sąjungos nuomone, ribojimai verčiantis jaunus specialistus  likti Lietuvoje, užkerta kelią kalbėti apie aukštojo mokslo tarptautiškumą ir konkurencingumą tarptautinėje erdvėje. Taip pat reiktų priminti, kad Lietuva yra Europos aukštojo mokslo erdvės narė, kurioje viena iš svarbiausių vertybių yra akademinės bendruomenės mobilumas.

LSS nuomone, įgyvendinus šį pasiūlymą Lietuvos aukštojo mokslo patrauklumas ženkliai sumažės ir, galimai, padidės emigracijos mastai. Lietuvos prioritetas turėtų būti noras ieškoti visų įmanomų priemonių suteikiant visas sąlygas būsimiems studentams studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose. Taip pat, užtikrinti tas galimybes sėkmingai pabaigti studijas bei įsilieti į darbo rinką.