Preloader

Mantijos – lengvas būdas pasipelnyti iš studentų šventės

Mokslo metams artėjant į pabaigą Lietuvos aukštųjų mokyklų absolventai kviečiami į diplomų įteikimo šventes. Daugelis šiai šventei renkasi tradicišku jau vadinamą mantijos apsiaustą. Lietuvos studentų sąjungos (LSS) atstovai stebisi šia tendencija ir kiekvienais metais verslu pavirstančia studijų baigimo švente.

„Kasmet Lietuvos aukštąsias mokyklas baigia apie 25 tūkst. studentų. Didžioji dalis absolventų į diplomų įteikimo šventę keliauja su šiuo apdaru. Mantijos kaina svyruoja nuo 6 iki 20 eurų, Lietuvoje yra vos kelios įmonės nuomojančios mantijas, tad matematika čia paprasta“, – teigia LSS prezidentas Paulius Baltokas.

Mantija – pigus apdaras diplomų teikimams?

diplomai-4fe237da86fc6

Studentai į diplomų įteikimo šventę dažniausiai keliauja pasipuošę mantijomis

Kai kurių aukštųjų mokyklų atstovai pastebi, kad studentams įsigyti išleistuvių suknelę ar kostiumą yra kelis kartus brangiau nei nuomotis mantiją. Vis dėlto Lietuvos studentų sąjungos tyrimas atskleidė, kad mantijos kaina skirtingose aukštosiose mokyklose svyruoja nuo 6 iki 20 eurų. Brangiausiai mantijas nuomoja LCC Tarptautinis universitetas, šios aukštosios mokyklos studentams mantijos kainuoja 20 eurų. 18 eurų kainuojančias mantijas iš įmonės nuomojasi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentai. Kaip teigia studentai, mantijos tiek kainuoja, kadangi yra sukurtos specialiai universitetui. Pigiausias mantijas siūlo Šiaulių valstybinė kolegija.

Didžioji dalis aukštųjų mokyklų administracijų atstovų patikino, kad mantijos diplomų įteikimo švetėse nėra privalomos ir tai yra studentų pasirinkimas. Vis dėlto paklausus studentų atstovybių nuomonių ėmė aiškėti, kad nors šis apdaras ir nėra privalomas, tačiau stipriai rekomenduojamas.

Nemokamos mantijos – ne visiems

Lietuvos studentų sąjungos manymu, mantijas aukštosios mokyklos savo studentams  galėtų teikti nemokamai. Tokių pavyzdžių jau yra – nemokamai mantijas savo studentams siūlo: Vytauto Didžiojo universitetas, keli Aleksandro Stulginskio universiteto fakultetai, Mykolo Romerio universitetas, ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, V. A. Graičiūno aukštoji vadybos mokykla, Lietuvos verslo kolegija, Socialinių mokslų kolegija, Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla.

„Manome, kad ir kitos aukštosios mokyklos turėtų vadovautis šiuo pavyzdžių ir savo studentams mantijas teikti nemokamai ar bent jau už simbolinį išvalymo mokestį“, – teigia P. Baltokas.

Mantijos – primesta tradicija?

Mantijų dėvėjimo per diplomų įteikimo šventę tradicija paplitusi didžiojoje dalyje aukštųjų mokyklų. Vis dėlto Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijos, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos, dalis Lietuvos aukštoji jūreivystės mokyklos ir dauguma Vilniaus universiteto studentų mantijomis į diplomų įteikimo šventę nesipuošia. Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prodekanė Loreta Skurvydaitė teigia, kad ši tradicija į Lietuvą veikiausiai atėjo iš Amerikos.

„Mantijos drabužis neturi jokių istorinių sąsajų ir niekada VU ar jokiame kitame Lietuvos universitete studentai neturėjo jokio specifinio apdaro, kuris būtų dėvimas studijų ar jų baigimo metu. Turint omenyje kitų Lietuvos universitetų steigimo metus apie gilesnes tradicijas galime kalbėti tik VU arba Vytauto Didžiojo universitete. VU tikrai tradicinė yra studentiška kepurė ir studentiškų korporacijų ženklai, kurie yra žinomi jau nuo tarpukario. Universitetinis apdaras yra ir turi būti tradicijos suformuotas, o ne pasiskolintas. Mūsų tradicijoje, atskiri studentiški apdarai nesusiklostė“, – sako istorikė L. Survydaitė.