Preloader

LSS atkreipia būsimų studentų dėmesį: nesirinkite studijų tik pagal pavadinimą

Įsibėgėjus prašymų studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose teikimui, Lietuvos studentų sąjunga (LSS) ragina būsimus studentus rinktis atidžiai ir nesivadovauti tik matoma reklama. Sąjunga primena, kad Valstybės kontrolės duomenimis, viena iš pagrindinių studijų nutraukimo priežasčių yra būtent netinkamas studijų krypties pasirinkimas.

Ragina neskubėti

Pasak LSS prezidento Pauliaus Vaitiekaus, priimant sprendimus dėl studijų sudėtinga nepasimesti tarp spalvingų ir skambių reklamų ar nuomonės formuotojų raginimų rinktis vieną ar kitą aukštąją mokyklą:

„Gali tekti pasukti galvą, ypač, jei žmogus yra jaunas ir nėra tikras, ką norėtų veikti ateityje. Jeigu neužtikrintumo yra labai daug, galbūt verta rinktis laisvus metus ir paieškoti sau artimos veiklos. Pas mus gajus žalingas stereotipas, kad aukštojo mokslo diplomą būtina įgyti jauname amžiuje, nors žmogus gali būti tam nepasiruošęs ir nepasiimti iš studijų to, ką jos gali duoti.“

Verta pasidomėti atidžiau

Visgi, jei nusprendžiama pildyti prašymą, P.Vaitiekus kviečia atkreipti dėmesį į kelis svarbius dalykus. 

„Visų pirma, įvairiose socialinių tinklų grupėse galima pasidomėti, kaip studijų programą vertina joje studijuojantys arba jau pabaigę studentai, kokius trūkumus ir privalumus pastebi. Žinoma, nuomones reikėtų vertinti racionaliai, nes kiekvienas turi individualią patirtį. Kaip atsvarą tam derėtų atidžiai perskaityti studijų programos aprašą (sužinoti apie modulius, jų apimtį ir dėstytojus) bei Studijų kokybės vertinimo centro ataskaitą“, – sako LSS prezidentas.

Studentų nubyrėjimas – sisteminė problema

2017–2020 m. laikotarpiu studijas Lietuvoje nutraukė 15,8 proc. kolegijų ir 13,4 proc. universitetų studentų. Aukštosios mokyklos pastebi, kad daugiau studentų nubyra būtent pirmame studijų kurse.

P.Vaitiekus mano, kad problema slypi ne tik netinkamuose pasirinkimuose: „Aukštosiose mokyklose trūksta stebėsenos priemonių, kurios padėtų identifikuoti studentų patiriamus sunkumus ankstyvoje stadijoje. Tai gali būti tiek vidurinio išsilavinimo spragos, tiek psichologiniai sunkumai, tiek sudėtinga integracija.“

Bendradarbiaujant su aukštosiomis mokyklomis LSS rengia priemones, kurios padėtų spręsti studentų nubyrėjimo problemą.