Preloader

Doktorantams reikia daugiau socialinių garantijų

Aukštosios mokyklos jau skelbia būsimų magistrantų sąrašus, tačiau Lietuvoje pasirenkančių aukštesnės pakopos studijas procentas nesiekia Europos vidurkio. Tai reiškia, kad kritiškai trūksta potencialių mokslininkų. Seime pakeitus Mokslo ir studijų įstatymą žadama, kad situacija keisis. Studentų ir jaunųjų mokslininkų atstovai mano, kad pokyčiai įmanomi, jei daugiau dėmesio bus skiriama socialiniams klausimams.

Svarbu ne tik akademinė, bet ir socialinė gerovė

Kaip rašoma Lietuvos studentų sąjungos (LSS) pranešime, šiuo metu tyrėjų masės problema mūsų šalyje yra kritinė. Gabiausiam jaunimui mokslininko karjera neatrodo patraukli, o ir pasirinkę doktorantūros studijas, neretai jas nutraukia neįgyję mokslų daktaro laipsnio. Tyrimų duomenimis, Lietuvoje doktorantūrą baigia perpus mažiau studentų nei vidutiniškai Europos sąjungoje, o finansavimas, skiriamas vienam tyrėjui netgi tris kartus mažesnis.

„Pakeitus Mokslo ir studijų įstatymą numatoma didinti finansavimą mokslinei veiklai ir eksperimentinei plėtrai. Tai yra sveikintinas žingsnis, tačiau neretai pamirštama, kad doktoranto gyvenimas neapsiriboja tik akademine veikla – siekiant pragyventi jam reikalinga tiek finansinė parama, tiek socialinės garantijos,“ – teigia LSS prezidentas Vytautas Kučinskas.

Doktorantai jaučiasi iššsekę

„Doktorantų statuso problema yra opus ir sudėtingai sprendžiamas klausimas. Doktorantas yra laikomas studentu ir gauna stipendiją. Kadangi tai nėra darbo santykiai, beveik kas antras doktorantas dirba su savo studijomis nesusijusį darbą, vien tam, kad gautų socialines ir finansines garantijas,“ – prideda Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) pirmininkė Jovita Žėkaitė. 

Ji teigia, kad pasirinkus tik studijuoti arba dirbti nepilną darbo dieną kyla iššūkių norint pasiimti būsto paskolą, išeiti vaiko priežiūros atostogų, gauti ligos išmoką ir panašiai: „Dėl to kenčia tiek studijų kokybė, tiek doktoranto sveikata.

Šiemet LJMS atliktas tyrimas parodė, kad net 81 proc. doktorantų jaučiasi išsekę ir dažnas nutraukia studijas, nes nebemato prasmės, karjeros galimybių. 

LJMS bendradarbiaudama su LSS siekia, kad būtų inicijuojamos diskusijos dėl doktorantų statuso keitimo ir socialinės apsaugos garantijų paketo subalansavimo.