Preloader

Apie akademinį sąžiningumą prabilta ir tarptautiniu lygmeniu

Šiandien (spalio 31 d.) Lietuvos studentų sąjunga kreipėsi į Lietuvos universitetų rektorių ir kolegijų direktorių konferencijas norėdama atkreipti dėmesį į akademinio nesąžiningumo problemą ir to pasekmes. Artėjant rudens egzaminų sesijai aukštųjų mokyklų vadovai kviečiami palaikyti studentų iniciatyvą dėl akademinio sąžiningumo skatinimo.
Spalio 11-13 d. Klaipėdoje vyko Šiaurės šalių studentų sąjungų susitikimas (Nordic Organisational Meeting – NOM). Daugiau nei 30 studentų atstovų ir aukštojo mokslo ekspertai diskutavo apie akademinio sąžiningumo svarbą ir užtikrinimą švietimo sistemoje.
Susitikimo metu priimta oficiali NOM pozicija dėl akademinio sąžiningumo skatinimo Šiaurės šalių regione. Dokumente akcentuojama, kad akademinis nesąžiningumas kuria sukčiavimo kultūrą, didina korupciją ir daro įtaką aukštojo mokslo nuvertėjimui. Aukštųjų mokyklų administracijos skatinamos netoleruoti nesąžiningo elgesio ir imtis prevencinių priemonių.

Susitikime dalyvavęs Studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas teigia, kad būtina į šį reiškinį žvelgti ne tik iš studento pusės. „Norint efektyviai spręsti nesąžiningumo problemą reikia rasti kompromisą tarp visų suinteresuotų šalių. Privalome ne tik žinoti problemos mastus, bet ir apie ją garsiai kalbėti ir komunikuoti pokyčius“, – pabrėžė P. Baltokas.

„Lietuvos studentų sąjungos tyrimas „Akademinio sąžiningumo indeksas“ atskleidžia problemos mastą – keturi iš penkių studentų savo aplinkoje pastebi nesąžiningą akademinį elgesį. Problema yra tame, kad dažnai akademinis nesąžiningumas suvokiamas kaip nusirašinėjimas ar kyšininkavimas, vis dėlto esti net 12 nesąžiningo elgesio formų. Džiugu, kad Lietuvoje bent jau pripažįstama, kad akademinio nesąžiningumo problema egzistuoja ir daro neigiamą įtaką aukštajam mokslui. Studentų sąjunga jau žengė pirmuosius žingsnius siekdama skatinti sąžiningą elgesį aukštajame moksle – parengtas veiklos planas, kuriame numatytos priemonės nukreiptos į studentus, dėstytojus ir aukštųjų mokyklų administracijų darbuotojus“ – sakė P. Baltokas.

Viena iš akademinio sąžiningumo plane numatytų priemonių, kuri studentų nuomone padėtų kovoti su nesąžiningu elgesiu, specialūs egzaminų blankai, kuriuose studentai pasirašytų, kad atsiskaitymo metu nesukčiaus. Ši idėja jau įgyvendinta Lietuvos sveikatos mokslų universitete, bendradarbiaujant administracijos ir studentų atstovybės atstovams.

Lietuvos studentų sąjunga priklauso NOM nuo 2006 m. Šio struktūros pagrindais – du kartus į metus organizuojami susitikimai, kurių metu organizacinio susitarimo narės siekia prieiti bendrą poziciją studentams aktualiais klausimais ar rasti aukštojo mokslo problemų sprendimus.