Preloader

Susitikimas su Ukrainos prezidento V. Zelenskio biuru: „Siekiame taikos teisingomis sąlygomis“

Gegužės 31 dieną vyko nuotolinis susitikimas su Ukrainos prezidento biuru, kuriame dalyvavo įvairių šalių studentų atstovai, o tarp jų ir Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidentas Paulius Vaitiekus. Pagrindinis susitikimo tikslas – aptarti Volodymyro Zelenskio taikos formulę, atsakyti į jaunimui kylančius klausimus bei aptarti jaunimo vaidmenį artėjančio „Peace Summit“ kontekste.

Artėja „Peace Summit“: koks tikslas?

Vienas iš pagrindinių klausimų susitikimo metu buvo apie birželio 15–16 dienomis Šveicarijoje vyksiantį „Peace Summit“. Pagrindinis tikslas priartinti Ukrainą prie dar 2022 metų lapkritį Prezidento Zelenskio paskelbtų 10 taikos punktų. Ten minima, kokiomis sąlygomis reikia veikti, kad būtų pasiekta taika ir atstatytas Ukrainos teritorijos vientisumas. Taip pat siekiama sukurti veiksmų plano, kuris padėtų įgyvendinti taikos punktus.

Pasak LSS prezidento P. Vaitiekaus, susitikimo metu buvo akcentuojamas šalių solidarumas: „Pabrėžiama, kad kuo daugiau šalių turi dalyvauti susitikime, taip siekiant tarptautinės bendruomenės pagalbos bei pripažinimo ir taikos teisingomis sąlygomis“.

Kokios yra teisingos taikos sąlygos? Ukrainiečiai akcentuoja, kad teisingos sąlygos yra visiškas rusų atsitraukimas ir okupuotų žemių atidavimas. Siekiama, kad šiuo metu rusijos užkariautos Ukrainos žemės, pasibaigus karui grįžtų Ukrainai, o ne liktų rusijai.

Jaunimo vaidmuo susitikimo metu

Susitikimo su Ukrainos prezidento biuru metu minėta, kad studentai istoriškai yra pokyčių varomoji jėga. Susivienijęs pasaulio jaunimas gali padaryti milžiniškus pokyčius. Todėt tikima, kad jaunimo organizacijoms rodant vienybę šiuo klausimu, galima padėti Ukrainai siekiant jos tikslų.

Lietuvos studentų sąjunga, kaip ir bet kuri kita nevyriausybinė organizacija, turi pilietinę pareigą padėti mūsų kaimynams vykstančio karo akivaizdoje. Atstovaudami Lietuvos studentams, turime skatinti bendrystę karo Ukrainoje klausimu klausimu ir šviesti visuomenę apie tai, ką mes galime ir turime padaryti, siekiant taikos Ukrainoje. Lietuvos studentų sąjunga, turėdama artimus ryšius su Ukrainos studentų sąjunga, siekia padėti jų iniciatyvai ir skleisti žinią apie vykstančius procesus.

Dalis aukštųjų mokyklų persikėlė į saugesnius rajonus, todėl kai kuriems ukrainiečiams studijų procesas yra pakankamai normalus, atsižvelgiant į tai, jog šalyje vyksta karas. Visgi, Rytų Ukrainoje didelė dalis aukštųjų mokyklų yra sunaikinta, todėl susiduriama su įvairiais trukdžiais (elektros, patalpų šildymo sutrikimai ir t.t.) ar net studijų sustabdymu. Todėl pasaulio šalys turi solidarizuotis ir leisti Ukrainos studentams bent laikinai tęsti studijas, kad jos būtų nepertraukiamos.