Preloader

Studentė Meda mokslininkės kelią pasirinko dar būdama mokykloje

Vasario 11 –  merginų ir moterų moksle diena. Šiais laikais vis dažniau galima sutikti moteris, užsiimančias moksline veikla. Nors pats faktas, kad moterys yra mokslininkės – ne naujiena, tačiau jų tyrimai ir išradimai kelia nuostabą.

Meda Surdokaitė – jaunoji Lietuvos mokslininkė, pelniusi pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautiniu lygiu. Mergina dalyvavo Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse, kuriame laimėjo pirmą vietą. Šiuo metu Meda yra taikomosios chemijos pirmakursė, Kauno technologijos universitete. Dar būdama dvyliktoke, Meda pristatė tyrimą, kuriuo siekė efektyviau susintetinti organinį dažiklį, skirtą aptikti mikroplastikams ir ląstelėms dažyti, nenaudojant toksiško tirpiklio.

Koks buvo tavo tyrimo tikslas?

Sukurti saugesnę ir pigesnę organinio dažiklio, kurį galėtų naudoti ir mažesnės laboratorijos, pavyzdžiui, mokyklose, universitetuose, kolegijose, sintezę. Todėl dabar šis dažiklis gali būti plačiau naudojamas. Iš tiesų, labai geras jausmas, kai tavo tyrimas prisideda prie mokslininkų kasdienio darbo.

Kodėl nusprendei studijuoti Taikomąją chemiją?

Dar mokydamasi mokykloje, pastebėjau, kad mane labiausiai domina chemija ir noriu sieti savo ateitį su ja. Apsispręsti padėjo papildomi darbai, jų pritatymas konferencijose. Todėl dabar galiu džiaugtis, kad studijuoju būtent tai, ką noriu studijuoti.

Kas tave įkvėpė pasirinkti mokslininkės kelią?

Manau, kad šis noras atsirado palaipsniui, natūraliai: mokiausi ir dariau, tai, kas man patinka, domina. Taip atsirado motyvacija domėtis chemija ir biologija. Nuolatinis mane supančios bendruomenės palaikymas, skatino siekti aukštesnių rezultatų. Jiems esu labai dėkinga.

Ar dalyvaudama konkursuose sutikai daug merginų mokslininkių?

Lietuvoje konkurse dalyvavo daug merginų, netgi sakyčiau daugiau negu vaikinų. Tačiau, išvažiavus į tarptautinį konkursą, pastebėjau, kad ten vis dėlto daugiau vaikinų. O ir laimėtojais konkurse tapo dauguma vaikinų, ne merginos. Pirma vieta jaunųjų mokslininkų konkurse buvo skirta keturiems projektams, tai aš buvau vienintelė pirmos vietos laimėtoja mergina. Taigi, laimėjusi susilaukiau nemažai sveikinimų ne tik dėl  pačio išradimo, o dar ir dėl to, kad esu vienintelė mergina užėmusi pirmą vietą.

Ar jautėsi atskirtis tarp merginų ir vaikinų dalyvaujant konkurse?

Nepastebėjau atskirties dalyvaudama konkurse. Visgi, dabar prisimenu, kad buvo nustebusių, jog mergina laimėjo pirmą vietą. Sulaukiau ypatingai daug sveikinimų, galbūt taip žmonės išreiškė savo nuostabą. Yra žmonių, kurie vis dar galvoja, kad vaikinai yra protingesni už merginas. Tačiau aš manau, kad lytis neturi reikšmės, svarbiausia noras ir motyvacija.

Ar konkurso vertintojai buvo sąžiningi ir vertino atsižvelgiant į rezultatus, o ne lytį?

Vertintojai tikrai buvo sąžiningi dalyvaujančių konkurse atžvilgiu. Tačiau mane labai daug sveikino, tai gal čia ir buvo taip išreiškiama nuostaba, kad mergina sugebėjo pasiekti tokių rezultatų. Buvo, kurie pabrėžė, kad aš esu vienintelė iš merginų, kuri laimėjo pirmą vietą, ko aš pati net nebūčiau pastebėjusi.

Ar jautei palaikymą iš tėvų, kai pasirinkai mokslininkės kelią?

Šiuo atveju man labai pasisekė, nes tėvai man visada leido rinktis tai, kas man patinka ir domina. Jie nuolat palaikė mano norą išbandyti naujas veiklas. Tai nusprendusi save išbandyti mokslininkės amplua, taip pat sulaukiau tėvų palaikymo. Jie džiaugiasi, kad atradau tai, kas man patinka.

Ko galėtum palinkėti jaunųjų mokslininkų bendruomenei?

Noriu palinkėti palaikančių žmonių šalia savęs, motyvacijos. Labai linkiu, kad kiekvienas atrastų sau mylimą užsiėmimą, nes patinkančia veikla užsiimti nesudėtinga ir jauti didesnę motyvaciją siekti norimų rezultatų. Svarbiausia klausykitės savo širdies, o ne artimųjų norų ir lūkesčių.