Preloader

Šiemet pasikeitė būsto kompensacijos sąlygos: ar studentai už būsto nuomą gali mokėti mažiau?

Studentai, kurie yra deklaravę savo gyvenamąją vietą mieste, kuriame studijuoja, gali pretenduoti į būsto nuomos dalies kompensaciją. Visgi, nuo šių metų kompensaciją gauti darosi sudėtingiau, kadangi atsirado papildomų sąlygų.

Kriterijai, kurie svarbūs, norint gauti kompensaciją

Paraiškos pildymas kompensacijai gauti, yra nelengvas procesas. Todėl prieš pildant prašymą, atkreipkite dėmesį į sąlygas, kurias turite atitikti, norėdami gauti kompensaciją:

  • Studentas turi būti deklaravęs savo gyvenamąją vietą tame būste, už kurį nori gauti būsto dalies kompensaciją.
  • Teisę į būsto nuomos mokesčių dalies kompensaciją turi tie asmenys ir šeimos, kurių deklaruoto turto vertė ir pajamos neviršija šių dydžių:
Asmenų skaičius Pajamos, Eur Turtas, Eur
1 10 912 16 368
2-3 21 472 29 680
4 24 640 52 800
5 30 800 66 000
6 36 960 79 200
7 43 120 92 400
8 49 280 105 600
9 55 440 118 800
10 61 600 132 000

  • Asmenys, kurie neturi nuosavybės teise būsto Lietuvoje, o jeigu turi, tai jis yra fiziškai nusidėvėjęs daugiau nei 60 proc. arba turimo būsto naudingasis plotas tenkantis vienam asmeniui yra mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų. O jei šeimoje yra neįgalusis arba asmuo, sergantis sunkia lėtinės ligos, įrašytos į Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintą sąrašą, forma, tada mažiau nei 14 kvadratinių metrų asmeniui.
  • Studentai, kurie būstą nuomojasi iš fizinių (išskyrus asmens ar šeimos narių artimuosius giminaičius) arba juridinių asmenų , išskyrus būstus, kurie priklauso savivaldybei arba aukštosios mokykloms (pvz. studentų bendrabučiai).
  • Jeigu metinis būsto nuomos mokesčio dydis neviršija 60 procentų deklaruotų asmens ar šeimos pajamų.

Svarbu paminėti tai, jog į šeimos sudėtį įskaitomi pilnamečiai vaikai iki 24 metų, kurie mokosi aukštosiose mokyklose. Todėl tai reiškia, kad studentas, kuriam yra iki 24 metų, norėdamas gauti būsto kompensaciją, privalo gyventojo turto deklaraciją, joje nurodant tėvų skirtą materialinę paramą ir (ar) kitas lėšas gautas pragyvenimui.

Kitos sąlygos

Norint gauti lengvatą, pirmiausia, būsto nuomos sutartis turi būti sudaryta ne trumpiau nei vieneriems metams ir įregistruota Nekilnojamojo turto registre. Taip pat reikia kreiptis į tą savivaldybę, kurioje deklaruota jūsų gyvenamoji vieta ir nuomojamas būstas. Taigi, tiek nuomojamo būsto vieta, tiek deklaruota gyvenamoji vieta turi sutapti.

Informacija Ukrainos piliečiams: reikia nurodyti visus asmenis, kurie kartu gyvena nuomojamame būste. Taip pat privalo deklaruoti pajamas ir turtą už praėjusius metus.

Apskaičiavimas

Nustatant asmenų ir šeimų teisę į paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, skaičiuojamos asmenų ir šeimų grynosios pajamos, gautos iš bendros gautų pajamų sumos atskaičius gyventojų pajamų mokestį, valstybinio socialinio draudimo, privalomojo sveikatos draudimo įmokas ir pinigines lėšas vaikui (įvaikiui) išlaikyti (alimentus) iš jas mokančio asmens pajamų. Asmenų ir šeimų pajamos, gautos pagal individualios veiklos vykdymo pažymą, skaičiuojamos atskaičius leidžiamus atskaitymus. 

Jeigu anksčiau gavote kompensaciją ir pasikeitus sąlygoms atitinkate kriterijus, pateikite paraišką iš naujo.