Preloader

Seimą pasieks siūlymas šaukti jaunuolius iš karto po mokyklos

Gegužės 15 dieną vyko Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdis, kurio metu pritarta siūlymui šaukti jaunuolius iš karto po mokyklos. Visgi, pritarimas posėdyje dar nereiškia projekto patvirtinimo, siūlymai greitu metu pasieks Seimą.

Vientisas studijų procesas ir išimtys

Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Paulius Vaitiekus jau anksčiau buvo pristatęs Sąjungos poziciją ir nors ne į visus siūlymus buvo atsižvelgta, tačiau džiaugiasi, kad pavyko rasti susitarimą bent keliais klausimais.

Į Sąjungos pastabas buvo atsižvelgta dalinai, tačiau Švietimo ir mokslo komiteto (ŠMK) pirmininko Artūro Žukausko pristatyti karo prievolės projekto siūlymai buvo patvirtinti. A. Žukausko siūlymai atspindėjo ir Lietuvos studentų sąjungos poziciją (LSS). 

Pasak A. Žukausko, jaunuoliai turėtų būti šaukiami iš karto po mokyklos. Moksleiviai, dar būdami mokykloje, žinos, kad baigę mokyklą, turės eiti į kariuomenę, todėl įstojimas į aukštąją mokyklą, neleis išvengti karo prievolės. 

Siūloma, kad būtų taikomos išimtys ypač gabiems moksleiviams, sportininkams ir menininkams. Siekiama, kad šiems jaunuoliams karo tarnyba būtų atidedama metams. Visgi, šis siūlymas kol kas yra labai miglotas ir kelia dar daug diskusijų.

„Taip pat vertėtų pagalvoti apie alternatyvas, į kurias studentai gali įsitraukti savanoriškai: jaunųjų karininkų vadų mokymai, krašto apsaugos savanorių pajėgos, komendantūros. Tai leidžia studentams pasirinkti, įvertinus savo galimybes ir užimtumą, atlikti karo tarnybą ir kartu studijuoti“, – pasakoja LSS prezidentas P. Vaitiekus

Siūlymų patvirtinimas NSGK posėdžio metu dar nėra baigtinis sprendimas, kadangi siūlymai, kuriems pritarta dabar „keliaus“ į Seimą. Ten bus svarstomas kiekvienas siūlymas atskirai ir taip priimamas galutinis sprendimas dėl visuotinio šaukimo ir studentų karo prievolės atlikimo. 

Paliestas ir moterų šaukimo klausimas

NSGK posėdžio metu diskutuota ne tik apie dabartinį karo prievolės projektą, bet užsiminta ir apie moterų šaukimą į kariuomenę. 

LSS prezidentas P. Vaitiekus teigia, kad kol kas šis klausimas yra tik diskusijų lygmenyje: „Ateityje norime įsitraukti į diskusijas apie privalomąją karo tarnybą moterims. Suprantame, kad galbūt šiandien moterų šaukimui neturime tam sąlygų, bet įdomu pagalvoti, kaip tai gali atrodyti“.

Visgi šį klausimą posėdžio dalyviai paliko tolimesniam laikui.