Preloader

Sąjungos atstovai svečiavosi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje

Kovo 19 dieną Lietuvos studentų sąjunga (LSS) pradėjo nuo susitikimo su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM). Sąjunga kartu su Ministerija diskutavo pagrindiniais aukštojo mokslo klausimais. 

Kolegijų reorganizavimo procesai

Akademinius pusryčius pradėjome nuo kolegijų reorganizavimo klausimo. Kartu su viceministru Justu Nugaru ir ministro patarėju Andriumi Zaličiu aptarėme, kokie kolegijų stiprinimo projekto veiksmai jau įgavo pagreitį, kaip sekasi aukštosioms mokykloms susitarti ir pradėti procesus.

Pasak viceministro J. Nugaro, 5 iš 6 patvirtintų projektų jau vyksta, tačiau situacija visų skirtinga: vienoms aukštosioms mokykloms lengviau pavyksta susitarti, kitos ieško spragų procese, siekiant jį nukelti.

Susitikime dalyvavo ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto bei Kauno kolegijos studentų savivaldų atstovai, kurių aukštosios mokyklos dalyvauja reorganizavimo procesuose. Studentų lyderiai pastebi, kad daugiausiai dėmesio šiuo metu yra skiriama administraciniams procesams, o apie tolimesnį studijų vykdymą nekalbama. LSS tiki, kad reikia užtikrinti aiškumą tiek esamų studentų, tiek absolventų tarpe. Svarbu žinoti, kaip reorganizuotose kolegijose atrodys stojimas ir pereinamasis etapas. 

Ar studijų prieinamumas tik iliuzija?

Aptariant socialinės dimensijos aukštajame moksle klausimą, daugiausiai laiko praleista kalbant apie antrosios konkursinės eilės atsiradimą. Antroji konkursinė eilė – tai alternatyvus stojimo į aukštąją mokyklą kelias, skirtas didinti studijų prieinamumą jaunuoliams iš socialiai jautrios aplinkos.

Diskusijų Sąjungos viduje metu, pastebėta, kad dabartinis antrosios konkursinės eilės modelis, riboja jaunuolių laisvę pasirinkti norimą aukštąją mokyklą ar net programą. LSS tiki, kad jaunuoliams turi būti sudaromos sąlygos patiems pasirinkti, kur nori studijuoti, kadangi dabar siūlomas modelis užkerta kelią pasirinkti patogiausią ir labiausiai tinkamą aukštąją mokyklą. Toks alternatyvaus stojimo modelis neprimena studijų prieinamumo didinimo ir jį reikia keisti ir šiais metais netaikyti. 

LSS pratęs diskusiją su Ministerija, siekdami iki balandžio 15 dienos turėti studentams prieinamą alternatyvaus stojimo projektą.

Siekiama pagyvinti studentų miestelius

ŠMSM, remdamasi užsienio šalių praktika, nusimatė tikslą atgaivinti studentų miestelius. Studentų atstovai šiam klausimui buvo paruošę keletą idėjų, į kurias Ministerija galėtų atsižvelgti.

LSS teigia, kad svarbiausia atkreipti dėmesį į bazinius studentų poreikius, kad studentai galėtų patogiai leisti laiką studentų miestelyje. Todėl siūloma įrengti kavines, vaistines, maisto prekių parduotuves, sukurti multifunkcines erdves, kuriose galima pailsėti, surengti iškylą, mokytis, bendrauti su akademine bendruomene. Taip pat tikima, kad reikalingos ir iniciatyvos, kurių metu susiburtų studentai, pavyzdžiui, protmūšiai, diskusijos, renginiai.

Ministerijos atstovai teigia, kad šiam klausimui svarbus aukštųjų mokyklų indelis, siekiant kokybiškai įgyvendinti studentų miestelio idėją.

LSS ir ŠMSM atstovai sutarė, kad ir toliau palaikys ryšį bei susitiks aptarti kitus einamuosius klausimus. Akademinių pusryčiai su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rengiami jau ne pirmą kartą, paskutinis tokio tipo susitikimas vyko 2023 metų vasario mėnesį.