Mikrokredencialai yra trumpalaikiai mokymosi patvirtinimai, leidžiantys asmenims įgyti specifinių įgūdžių ar žinių. Lietuvoje ši mokymosi naujovė dar nėra įtvirtinta, nors Europos Sąjungos Taryba priėmė šią rekomendaciją dar 2022 metais. Lietuvos studentų sąjunga (LSS) parengė pozicija dėl mikrokredencialų įteisinimo Lietuvoje.
Kuo naudingi mikrokredencialai?
Mikrokredencialas yra įrašas apie mokymosi rezultatus, kuriuos besimokantis asmuo pasiekė baigęs nedidelės apimties mokymosi kursus, kurių trukmė yra mažesnė nei įprastai besimokant aukštosiose mokyklose, profesinėse mokyklose ar kitose įstaigose.
Mikrokredencialai primena kursus, tačiau labai didelę reikšmę turi mikrokredencialų įprasminimas teisiškai.
LSS socialinių ir akademinių reikalų vadovė Gabija Juzėnaitė kartu su darbo rengė poziciją. Pasak jos, mikrokredencialai gali padėti patekti į aukštąjį mokslą: „Kai kuriose šalyse mikrokredencialų kaupimas gali padėti patekti į aukštąjį mokslą tiems, kurie prasčiau išlaikė brandos egzaminus. Taip pat galimas jų lengvesnis įskaitymas aukštosiose mokyklose, nes atsiranda tam tikri pripažinimo kriterijai.“
Besimokydamas mikrokredencialų sistemoje asmuo įgis ne tik vertingų žinių, bet kartu ir bus patvirtinta mokymosi kokybė. Taigi, mikrokredencialai yra panašiai kaip kursai, bet su šia sistema jie gali būti vertingesni, skaidresni, labiau pripažįstami tarp institucijų bei darbdavių.
Ar mikrokredencialų sistema pakeis aukštąjį mokslą?
Įvedant šią reformą, labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad mikrokredencialai neturėtų tapti pakaitalu aukštajam mokslui. Gali kilti rizika, kad greitai įgyjamos žinios taps patrauklesnės nei studijos. Visgi, aukštasis mokslas ne tik suteikia specifinių žinių, tačiau ir formuoja žmogaus pasaulėžiūrą.
Pasak Gabijos Juzėnaitės, ši reforma nepakeis tradicinių studijų: „Tai yra kaip studijų papildymas. Mikrokredencialų dėka asmuo gali siekti kompetencijų įgijimo bet kuriame gyvenimo etape. Tai yra patrauklu asmenims, kurie turi daug įsipareigojimų, kaip šeima, darbas ir panašiai. Manau, kad tokių asmenų Lietuvoje daugėja ir jiems tokios kvalifikacijos pravers, norint pasivyti sparčiai besikeičiančius visuomenės bei darbo rinkos poreikius.“
Mikrokredencialai yra dažnai propoguojami kaip veiksmingas sprendimas kelti darbuotojų kvalifikaciją per visą gyvenimą. Todėl ši sistema leistų neapsiriboti tik universitete, kolegijoje ar profesinėje mokykloje įgytomis kvalifikacijomis, bet ir toliau jas keltis.
Aukštojo mokslo prieinamumas ir mikrokredencialai
Kaip pačią svarbiausią vertybę darbo grupė išskyrė prieinamumą. Labai svarbu, kad mikrokredencialai būtų prieinami ne tik labiau kvalifikuotiems bei didesnių finansinių pajėgumų turintiems asmenims, bet ir kitoms socialinėms grupėms.
Visgi, mikrokredencialų sistema gali nutiesti alternatyvų kelią, norintiems įstoti į aukštąją mokyklą. Juos gali studijuoti visi, bet gali būti reikalaujama tam tikro lygio pasirengimo. Tačiau nėra apibrėžta, kas gali mokytis šioje sistemoje.
Paspaudus čia galėsi susipažinti su mikrokredencialų pozicija.