2024 metų pradžioje Lietuvos studentų sąjunga (LSS) subūrė darbo grupę, kurios tema yra tvarumas. Grupės iniciatorė LSS viceprezidentė Ieva Vengrovskaja teigia, kad idėja suburti tvarumu besidominčius žmones kilo 2023 metų Asamblėjoje. Būtent ten ir buvo padėti pirmieji tvarumo žingsniai Sąjungoje.
Siekiama, kad Sąjungoje tvarumas būtų „gyvas“
LSS Asamblėjoje dešimtys studentų savivaldų narių pažindinosi su tvarumo sąvoka, dalinosi gerąja patirtimi ir tvarkė Šventosios miškelius. I. Vengrovskaja tvarumo idėjos nepaleido po Asamblėjos ir sukūrė ilgalaikę darbo grupę, kurios pagrindinis tikslas – sukurti tvarumo strategiją Sąjungoje. Ja remiantis bus ugdoma bendruomenė, kuriami planai, kaip tvariau vykdyti veiklą savivaldose, Sąjungoje. Pasak darbo grupės, strategija padės studentų savivaldoms judėti bendro tikslo link, nes jos žinos, kokios priemonės ar įrankiai svarbiausi ir reikalingiausi.
Tvarumo grupės nariai šiuo metu atlieka sąjungos savivaldų analizę, kuria siekiama suprasti, kokia dabartinė tvaraus veikimo situacija ir kurios vietos silpniausios. Šios analizės dėka bus sukurtas organizacijų tvarios veiklos vykdymo indeksas, kuris matuotų tvaresnės veiklos pažangą.
„Mes tvarumą suprantame kaip vertybę, kurios įvedimas į savivaldas yra ilgalaikis procesas, kadangi tai nėra produktas, kurį gali pagaminti ir turėti. Todėl, mums svarbu skirtingais sąjungos lygmenimis ir formatais kalbėti šia tema, tam, kad su kiekviena naujai ateinančia karta tvarumas būtų vis natūralesnis, labiau suprantamas ir, svarbiausia, gyvas“, – apie darbo grupės siekius pasakoja I. Vengrovskaja.
Matomi pirmieji pokyčiai
Vos prieš metus Sąjungos viceprezidentė I. Vengrovskaja ėmė judinti tvarumo klausimą bendruomenėje, tačiau jau pastebimi pirmieji pokyčiai.
„Pirmiausia pastebiu, kad pasikeitė požiūris į tvarumą. Žmonės vis dažniau priimdami sprendimus, organizuojant renginį ar vykdant iniciatyvą pagalvoja apie ekologiškai tvaresnius sprendimus. Tai jau yra didžiulis kultūrinis pokytis, nes anksčiau žmonės tiek nesusimąstydavo, apie tai, kiek popieriaus išnaudoja ir ar tas naudojimas yra būtinas“, – džiaugiasi darbo grupės moderatorė.
Pastebima, kad sumažėjo popieriaus naudojimas – mažiau spausdinama, stengiamasi dar daugiau dokumentų sutvarkyti nuotoliniu būdu, pasirašyti elektroniniu parašu, renginio metu daugiau informacijos pateikti elektroniniu paštu, svetainėse ir kitur. Vedant mokymus lektoriai naudoja mažiau kanceliarijos, renginių dekoracijas stengiamasi kurti iš antrinių žaliavų. Ir tai, pasak darbo grupės, yra tik dalis pavyzdžių, tačiau jie jau šiai dienai neša didelę kultūros pokyčio bangą, kuri eina per visą Sąjungą.
Darbo grupė siekdama ugdyti tvarumo vertybę Sąjungoje, sugalvojo vykdyti iniciatyvą – „Turas po Grand mokymus”. Kiekvieno apsilankymo metu pristatoma tvarumo sąvoka, jos samprata LSS kontekste, darbo grupės veikla, vedama diskusija su dalyviais. Šios paskaitos dėka dalyviai kalba apie tvarumą iš įvairių perspektyvų: atstovavimo, informacijos viešinimo, renginių organizavimo, projektų rašymo, marketinginės veiklos ir vidinių organizacijos iniciatyvų pusės. Tai naudinga ir mokymų dalyviams, ir darbo grupei: dalyviai išgirsta apie galimybes ir pokyčius, o darbo grupė susirenka iš savivaldų pavyzdžius ir įvairias praktikas, kurias pritaiko kuriant strategiją.
Tvarumo atmintinė
- Tvarumas nėra daiktas, kurį gali nusipirkti ir turėti. Tvarumas yra ilgalaikis procesas, kurio rezultatai pasimato ne iš karto. Reikia laiko.
- Tvarumas nėra „juoda ir balta“, tai nereiškia, kad arba tvariai vykdai veiklą, arba netvariai. Tai yra apie nuolatinį veiklos tvaresnį vykdymą ir tobulinimą. Visada yra būdų, kurie leis veiklą vykdyti tvariau.
- Labai svarbu, pirmiausia įsivertinti savo vykdomą veiklą, pasidaryti analizę ir nuspręsti, nuo kokių pokyčių reikia pradėti.
- Svarbu suprasti, kad tvaresni pasirinkimai gali būti nepatogūs: finansiškai brangesni arba reikalaujantys papildomų žmogiškųjų ar laiko išteklių. Todėl, tokie pasirinkimai turi būti diskutuojami organizacijos viduje.
Tvarus asmeninis gyvenimas: nuo ko pradėti?
Darbo grupė išskyrė keletą svarbiausių punktų, nuo kurių būtų galima pradėti tvaresnį gyvenimą.
- Neišmesti visko, ką turite namie, naudojate buityje ar asmeninėje priežiūroje ir nusipirkti viską, kas tvaru. Juk visų pirma tvarumas yra apie išnaudojimą ir pritaikymą to, ką jau turime ir tik išnaudojus pakeisti į ekologiškesnes priemones ir prekes.
- Jei to dar nedarote, tai pradėkite rūšiuoti namuose – atskirkite plastiką, popierių, stiklą ir organines atliekas. Meskite šias šiukšles, į joms skirtas vietas.
- Atsisakykite vienkartinių maišelių, puodelių. Geriant rytinę kavą kavinėse, pakeiskite juos į termosą.
- Pirkite mažiau ir įvertinkite savo pirkinių poreikius bei naudą.
- Vykdami kažkur, įsivertinkite ar Jums būtina vairuoti ir vykti vienam, ar galite prisijungti važiuoti su kitais, o gal galite pasirinkti viešąjį transportą.