Preloader

LR Seimo priimtas siūlymas nepadės spręsti esminių studijų prieinamumo problemų

Vakar LR Seimas priėmė svarstyti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymą, kuriame numatoma, kad nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turėtų būti išlaikę bent 3 valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą. Ši nuostata įsigaliotų priėmus Mokslo ir studijų įstatymo pataisas, kurios bus svarstomos rudens sesijos metu.
Lietuvos studentų sąjungos (LSS) nuomone, šis, 2 balsų persvara priimtas sprendimas, nepadės spręsti esminių problemų, o abiturientams iš žemesnio socioekonominio lygio šeimų dar labiau apsunkins stojimą į aukštąsias mokyklas.
 
Pasak LSS prezidento Vytauto Kučinsko, stojimo reikalavimai į valstybės finansuojamas ir nefinansuojamas studijų vietas turėtų būti suvienodinti, tačiau pirmiausia moksleiviams turi būti sudarytos sąlygos juos pasiekti: „Lengva sakyti, kad į aukštąsias mokyklas stoja nepasirengę studentai, tačiau ar daroma viskas, kad įvairiuose regionuose būtų užtikrinamas abituriento žinių ir pasiekimų lygis? Žinoma, daug lengviau taikyti papildomus filtrus, kaip privalomas matematikos egzaminas, nei taisyti esmines problemas“.
 
V. Kučinskas atkreipia dėmesį, kad įstatymo pakeitimuose nėra numatyti jokie alternatyvūs keliai, kaip į aukštąjį mokslą galėtų pretenduoti tie moksleiviai, kurie dėl įsigaliojusių reikalavimų netektų galimybės studijuoti aukštosiose mokyklose.
 
„Įgyvendinant socialinę dimensiją turi būti didinamos studijų prieinamumo galimybės, papildant šiuo metu esantį vienintelį įstojimo būdą – valstybinių brandos egzaminų laikymą.“
 
Lietuvos studentų sąjunga ir toliau aktyviai dalyvaus aukštojo mokslo politikos formavimo procesuose, siekdama esminių studijų prieinamumo problemos sprendimų.