Preloader

Lietuvos studentų sąjungos atstovė sėdo prie Jungtinių Tautų Organizacijos diskusijų stalo

Birželio 19–21 dienomis Lietuvos studentų sąjungos (LSS) akademinių ir socialinių reikalų vadovė Gabija Juzėnaitė svečiavosi Šveicarijoje, Ženevoje. Jungtinių Tautų Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro (OHCHR) specialioji pranešėja Farida Shaheed  surengė susitikimą, į kurį buvo kviečiami įvairūs ekspertai, o tarp jų ir G. Juzėnaitė.

Dirbtinis intelektas švietime

Trijų dienų susitikimo tema buvo dirbtinio intelekto panaudojimas švietime iš žmogaus teisių perspektyvos. G. Juzėnaitė Sąjungoje yra pagrindinis žmogus, kuris domisi, konsultuoja bei diskutuoja dirbtinio intelekto aukštajame moksle tema įvairiais formatais. Visgi šis susitikimas buvo itin svarbus, jo tikslas – padėti įvertinti vyraujančias tarptautines, nacionalines, įmonių ir akademinių institucijų gaires bei teisės aktus, taip pat naujovišką dirbtinio intelekto naudojimo švietimo įstaigose praktiką. Šis įvertinimas atsispindės ataskaitoje, kuri bus pristatyta 2024 metų Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai.

LSS atstovė buvo vienintelis studentų balsas visame susitikime. Pasak JTO specialiosios pranešėjos, jie ieškojo žmonių, kurie turėtų praktinių žinių apie dirbtinio intelekto panaudojimą švietime. Gabija Juzėnaitė buvo žmogus, kuris iš studentų perspektyvos mato, kaip veikia dirbtinis intelektas aukštajame moksle.

G. Juzėnaitė daugiausiai kalbėjo apie akademinį sąžiningumą dirbtinio intelekto kontekste. „Plagiato aptikimo sistemos ir dirbtinio intelekto aptikties sistemos nėra labai patikimos. Dažnai šios programos rodo dirbtinį intelektą ten, kur jo net nebuvo naudota“,– teigia Gabija Juzėnaitė.

Buvo diskutuojama apie griežtą reglamentavimą dirbtinio intelekto panaudojimo aukštajame moksle. Tai yra reikalinga žmogaus teisių apsaugai. Studentų atstovė Gabija teigia, kad daugelis ekspertų pabrėžė reglamentavimo svarbą, nes žmogaus teisės yra svarbiau nei pelnas, inovacijos ar ekonominiai interesai. Visgi, svarbu paminėti, kad Lietuvoje, kas susiję su reglamentavimu, kol kas turime įvairias gaires ir rekomendacijas, kurios nėra tiek įpareigojančios saugoti žmogaus teises švietime.

Gyvenimą keičianti patirtis

Grįžusi iš Ženevos G. Juzėnaitė teigia, kad šis susitikimas buvo išskirtinis ir net gyvenimą keičiantis. LSS atstovė stebisi, kad žmonės, kurių vaizdo įrašus žiūrėdavo ir straipsnius skaitydavo, ją taip šiltai ir maloniai priėmė. 

„Būdama tarp visiškų profesionalų, ekspertų, aš galėjau jaustis lygiavertė jiems. Aš domėjausi ir diskutavau tomis pačiomis temomis, kaip ir ekspertai, taip pat niekada nebuvo sukuriama aplinka, kad aš mažiau už juos žinau. Dažnai ekspertai akcentavo, kad mano požiūris ir įžvalgos yra labai svarbios, susilaukiau labai daug palaikymo“ – džiaugiasi G. Juzėnaitė.

Labiausiai G. Juzėnaitė vertina pažintis ir naują požiūrį, kuriuos suteikė JTO susitikimas. LSS atstovė pasakoja, kad dažnai ji pasijusdavo kaip seminare ar konferencijoje, nes nemažai informacijos buvo nauja ir negirdėta. Taip pat G. Juzėnaitė apsikeitė kontaktais su įvairiais ekspertais, su kuriais dar šiandien palaiko ryšius.

Susitikimo metu galioja viena labai svarbi taisyklė (angl. Chatham House Rule) – galima pasakoti apie susitikimo turinį, informaciją, tačiau neatskleidžiant informanto tapatybės. Tokiu būdu sukuriama jauki ir patikima aplinka.