Preloader

Eigirdas Sarkanas: Turime neužlipti ant 2018 metų grėblio

Viešojoje erdvėje pasirodžius naujienoms apie galimai šiemet liksiančias nepanaudotas valstybės finansuojamas (VF) studijų vietas, dėl prastų valstybinio matematikos brandos egzamino rezultatų, Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidentas Eigirdas Sarkanas baiminasi, kad skirstant lėšas, likusias dėl nepanaudotų vietų, gali būti pakartotos senos klaidos bei siūlo išeitį, kaip jų išvengti.

Sarkanas primena, kad 2018 metais liko 4300 nepanaudotų studijų krepšelių ir visos lėšos tiesiog buvo padalintos aukštosioms mokykloms skatinimo pavidalu. „Ne vienerius metus buvo taikyta praktika, kai nepanaudotos lėšos buvo padalinamos aukštosioms mokykloms pagal studentų priėmimo rezultatus, kaip skatinimo forma už tai, kad jos laikėsi priėmimo reikalavimų. Pagrindinė tokio lėšų skirstymo pasekmė – aukštojo mokslo sektorius prarado galimybę įsisavinti lėšas per visą studijų laikotarpį. Šiemet turime neužlipti ant 2018 m. grėblio ir lėšas nukreipti tiesiogiai į studentus,“ – siūlo E. Sarkanas.

Studentų sąjungos vadovo manymu, likusios krepšelių lėšos vienareikšmiškai turi būti nukreiptos į aukštojo mokslo kokybės gerinimą arba studijų prieinamumo didinimą: „LSS siūlymas – šiemet arba indeksuoti krepšelius ir tokiu būdu didinti finansavimą vienam studentui, arba sudaryti galimybes tuos krepšelius panaudoti vyresnio kurso arba aukštesnės pakopos studentams, studijuojantiems savo lėšomis.“ Tokiu būdu, anot E. Sarkano, lėšų įsisavinimas būtų efektyvesnis, nei padalinant jas aukštosioms mokykloms pagal studentų priėmimo rezultatus.