Preloader

Eigirdas Sarkanas: Svarbu, kad socialinės problemos būtų sprendžiamos

LR Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pritarė socialinių stipendijų studentams didinimui nuo 3,25 iki 6,5 BSI (nuo 126,75 iki 253,5 eurų). Galutinis klausimo svarstymas persikelia į Seimo salę, tačiau ar Seimo nariai išgirs studentų lūkesčius?

 

Vyriausybė išvadų teikti neskubėjo

Dar 2019 m. gruodį buvo pritarta socialines stipendijas studentams didinti maždaug dešimčia eurų (iki 3,5 BSI) ir, kai jau atrodė, jog su šiuo klausimu, kuris sprendžiamas ne vienerius metus, esame finišo tiesiojoje, pasirodžius antrajam siūlymui dėl socialinių stipendijų dvigubinimo – Vyriausybė išvadų teikti neskubėjo. Svarbu tai, kad kartu su padidinimu, nors ir nedideliu, buvo pritarta ir kitiems svarbiems, Lietuvos studentų sąjungos siūlytiems, pakeitimams – socialines stipendijas turėjo pradėti gauti tiek profesinių, tiek trečiosios pakopos studijų studentai, o jų mokėjimas turėjo būti atskirtas nuo akademinių rezultatų.

Visgi, Vyriausybė išvadą priėmė ne po mėnesio ar dviejų. Sprendimo laukti teko daugiau nei keturis mėnesius! Dėl šios priežasties, su sunkumais susiduriantys studentai negalėjo gauti žadėtų didesnių stipendijų, o diskriminacinė nuostata dėl socialinių stipendijų mokėjimo susiejimo su akademiniais rezultatais bei galimybės ją gauti ne visoms studentų grupėms, deja, liko galioti.

Didėjimo tektų laukti iki kito biudžeto svarstymo

Galiausiai pateikta Vyriausybės išvada mane nuteikė dviprasmiškai. Atrodytų, jog siūlymas pritarti socialinių stipendijų didinimui, tačiau jį įgyvendinti ne anksčiau, negu kitų metų svarstomas biudžetas, yra logiškas, kadangi karantino sąlygomis rasti papildomų lėšų gali būti tikrai sudėtinga, tačiau kai tame pačiame Vyriausybės posėdyje pritariama vienkartinėms kelių šimtų eurų išmokoms kitoms pažeidžiamoms socialinėms grupėms, kyla labai natūralus klausimas – ar socialinių bei finansinių problemų turintys studentai yra kitokie? Ar studentai, ypač karantino sąlygomis, nėra pažeidžiama socialinė grupė?

Pabaigai – svarbu, kad Seimas bei Vyriausybė socialines problemas spręstų ne selektyviai, o nuosekliai, todėl, Lietuvos studentų vardu – tikimės, kad paramos sulauks ne tik išskirtos labiausiai pažeidžiamos grupės, tačiau ir studentai, kurie lygiai taip pat yra vieną jų.